•  

      KWIECIEŃ - MIESIĄC ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU


      W drugiej połowie kwietnia uczniowie z klas integracyjnych uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych zorganizowanych przez pedagogów specjalnych. Tematem zajęć były różnorodność, autyzm, szacunek. Po części merytorycznej uczniowie wykonali torby, a procesowi twórczemu przyświecało hasło: Różnorodność. Każdy tworzył torbę na swój własny, indywidualny sposób. Uczniowie klas młodszych podjęli się ponadto nie lada wyzwania, tworząc w grupach kwiaty różnorodności.

      Pamiętajcie, różnorodność to olbrzymia wartość!

      Kolaż dwóch zdjęć przedstawiających dzieci przy pracy.

      Kolaż z trzech fotografii przedstawiających prace wykonane na zajęciach.

       

    •  

      MIEJSKI KONKURS PLASTYCZNY „KLAWA ZABAWA”

       

      Uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w Miejskim konkursie plastycznym „Klawa Zabawa” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 221.

      Jest nam niezmiernie miło poinformować o sukcesie naszych uczennic, które zajęły następujące miejsca w konkursie:

      Karyna B. z klasy 6e – II miejsce

      Marta C. z klasy 2e – wyróżnienie

      Po otrzymaniu dyplomów i nagród odbyły się warsztaty prowadzone przez założycielkę Fundacja Kulawa Warszawa dotyczące sportów uprawianych przez osoby niepełnosprawne. Dowiedziałyśmy się wielu ciekawych rzeczy.

      Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie.

       

      Dwie dziewczynki prezentujące dyplomy.

       

    •  

      „KAŻDY DZIECKO W SOBIE MA”

      O czym marzyli nasi nauczyciele? Czy zawsze chcieli wykonywać ten zawód? Czy może mieli inne pomysły na swoją karierę zawodową? Jak radzili sobie w szkole? Z jakimi trudnościami mierzyli się, gdy byli młodzi? Czy doświadczali tego, co współczesny nastolatek? Co robią, gdy opuszczają mury szkolne? Jakie są ich mocne strony, o których być może nikt w szkole nie wie?  

      Z inicjatywy psychologa Małgorzaty Bojanko i pedagoga Anieli Presko powstały filmy z wywiadami z nauczycielami SP 350, w których możemy usłyszeć jacy są, gdy wychodzą z roli nauczyciela.  

      Dziękujemy wszystkim nauczycielom, którzy wzięli udział w projekcie. Wiemy, że dla niektórych z Was wymagało to dużo odwagi i przełamywania własnych ograniczeń. Dziękujemy, że pokazaliście siebie, odsłaniając często bardzo intymne informacje.

       

    •  

      DZIEŃ MÓZGU

      Obchody Europejskiego Dnia Mózgu obchodzone są w naszej Szkole z wielką pompą! Zaczynamy od akcji psychologów i pedagogów, którzy przygotowali dla uczniów mnóstwo atrakcji. Po całej szkole możecie znaleźć rozwieszone ciekawostki o funkcjonowaniu mózgu i sprawdzić się w mini quizie dotyczącej wiedzy o naszym układzie nerwowym. Nagrodą jest coś, co nasz najważniejszy organ (mózg) lubi najbardziej – orzechy! Młodsze dzieci mają okazję schrupać galaretki, gdy prawidłowo przyporządkują zdjęcie mózgu do jego zwierzęcego właściciela. Na zajęciach będą miały okazję stworzyć odlew mózgu i... zjeść wykonane samodzielnie mózgowe ciasteczka. A do tego dokładamy konkurs na najbardziej kreatywną makietę mózgu - uczestnicy powalili komisję swoją pomysłowością na kolana! (rozstrzygnięcie konkursu już niebawem).  

      To jeszcze nie koniec atrakcji z okazji Dnia Mózgu - poczekajcie na to, co przygotował dla Was zespół pod opieką nauczycielki biologii!  

      Fotografia gazetki ściennej poświęconej budowie i funkcjom mózgu.

       

       

    •  

      ZAJĘCIA INTEGRACYJNE KLASY 4E
      Z PSYCHOLOGIEM I PEDAGOGIEM SPECJALNYM

      Klasa 4e podczas godziny wychowawczej spędziła miło czas na zabawie i grze w gry planszowe. Była to nagroda za zaangażowanie podczas zeszłotygodniowych warsztatów poświęconych przemocy i agresji słownej. 

      Dziękujemy Paniom Agacie Pietrzak i Małgorzacie Bojanko!

       

      Kolaż z czterech zdjęć przedstawiających uczniów podczas zajęć psychologiem.

       

    •  

      GODZINA DLA MŁODYCH GŁÓW

      Zdrowie psychiczne naszych uczniów uważamy za bardzo ważne. Dlatego chcemy promować wiedzę i uczyć umiejętności pozwalające młodym ludziom dbać o swoje samopoczucie i komfort psychiczny. W ramach tej edukacji przystąpiliśmy do programu profilaktycznego „Godzina dla młodych głów” przygotowanego przez Fundację Unaweza. W klasach 1-8 wychowawcy oraz specjaliści przeprowadzają cykl 8 zajęć z zakresu pierwszej pomocy psychologicznej oraz promowania higieny cyfrowej i bezpieczeństwa on-line.

      Koordynatorzy akcji: Agata Pietrzak i Marta Deka-Lipa

       

      Baner z hasłem: Młode głowy" - czarne litery na czerwonym tle

       

    •  

      ZAJĘCIA Z LEONEM – ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ

      Przedszkolny statek z Leonem kameleonem na pokładzie melduje się po kolejnym (i ostatnim) cyklu zajęć profilaktycznych.  

      Tym razem wraz Julką i Julkiem, a z pomocą Leona nasze przedszkolaki zgłębiały tajniki przepraszania, współpracy, rozwiązywania konfliktów. Dyskutowały również nad tym czy warto, a właściwie dlaczego nie warto dokuczać innym. Było coś o naturalnych konsekwencjach naszych zachowań, o tym co to znaczy prawdziwie przeprosić (przyznać się do winy i naprawić szkodę), o dżungli w kontekście spierania się i szukania zadowalających dla obu stron rozwiązań oraz o owocnej (czyli jakiej?) współpracy. Działo się! 

      Pani Marta i Pani Paulina 

       

      Dzieci siedzące w kręgu na podłodze podczas zajęć.

       

    •  

      DZIEŃ LOGOPEDY

      Dzień Logopedy jak zwykle wesoły 

       

      Zdjęcie gazetki ściennej poświęconej Dniowi Logopedy

       

    •  

      NAUKA UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNYCH
      PRZY PIECZENIU CIASTECZEK


      Czy o relacjach społecznych można uczyć się w kuchni? Oczywiście!  

      Uczniowie klas 4 i 5 na zajęciach z psychologiem, pedagogiem specjalnym i nauczycielem współorganizującym kształcenie piekli ciastka, a przy okazji uczyli się jak współpracować i dążyć do ustalonego celu, by potem docenić smacznym kąskiem swoich ulubionych nauczycieli. 

      Agata Pietrzak, Małgorzata Bojanko, Anna Jarosz

       

      Dzieci prezentują swoje wypieki.

       

    •  

      ZAJĘCIA SI W KUCHNI?

      Zajęcia integracji sensorycznej nie muszą odbywać się tylko w sali.  

      Uczniowie z oddziału przedszkolnego w ramach terapii ręki zagniatali ciasto, wałkowali i wyciskali różne wzory foremkami. Po upieczeniu pysznych ciasteczek Aniela i Janek poczęstowali nimi nauczycieli oraz kolegów i koleżanki z grupy.  

      Za pomoc w zajęciach dziękuję pani psycholog Małgosi Bojanko. A już niedługo kolejne zajęcia w sali kulinarnej w ramach zajęć SI. 

       

    •  

      WARSZTATY Z ZAKRESU PRZECIWDZIAŁANIA
      RYZYKOWNYM ZACHOWANIOM DZIECI W SIECI 

      Pragnąc wesprzeć uczniów, rodziców i nauczycieli w czasie, gdy funkcjonowanie w rzeczywistości wirtualnej przestaje być już tylko kwestią wyboru, a staje się koniecznością w Szkole Podstawowej nr 350 im. Armii Krajowej przeprowadzono cykl spotkań z panem Wojciechem Ronatowiczem, pedagogiem oraz ekspertem Forum Bezpiecznego Internetu  

      Nasz ekspert przeprowadził warsztaty dla młodzieży, rodziców oraz nauczycieli na temat hejtu, mowy nienawiści, patostreemingu oraz innych niebezpiecznych treści i zachowań występujących w Internecie. Spotkania z panem Wojciechem były ciekawe, a ogrom fachowej wiedzy możemy wykorzystać w codziennej pracy. 

       

    •  

      ZAJĘCIA Z LEONEM

      Leon melduje się po 3 kolejnych spotkaniach z każdą z przedszkolnych grup i informuje, że w tym czasie zadziało się wiele - wiele dobrego. Jak mogę sobie poradzić, gdy ktoś mi dokucza?, Czy wolno skarżyć?, Jak pomóc innym? Z takimi tematami pojawiał się u dzieci nasz przedszkolny wykrywacz uczuć - raz kolorowy, innym razem szary.  

      Za sprawą tych spotkań dzieci lepiej radzą sobie z reagowaniem na dokuczanie w sposób bezpieczny dla siebie i innych, potrafią odróżnić tzw. skarżenie od zwracania się do dorosłych po pomoc w sprawach ważnych bo sprawiających przykrość, zagrażających bezpieczeństwu lub dotyczących zdrowia, a o obserwatorach wiedzą już jak dużo od nich zależy w tych sytuacjach wspomnianych przed chwilą.  

      Kochani, dziękujemy za Wasze chęci i starania, a w scenkach profesjonalne podejście do ról odgrywania Do zobaczenia!  

      Pani Paulina i Pani Marta 

       

      Kolaż z dwóch zdjęć przedstawiających dzieci podczas zajęć.

       

    •  

      LABORATORIA W RAMACH ZAJĘĆ SI 

      W ramach zajęć integracji sensorycznej dzieci miały możliwość wykonania pracy z drewna i papieru ściernego. Małymi rączkami tarły i obrabiały kawałek drewienka, następnie wycinały różne wzory i wzorki, z których powstawały piękne kompozycje. Podczas zajęć nie tylko usprawniły umiejętności manipulowania, czucia powierzchniowego i głębokiego, ale również doskonalili stabilizację posturalną, koordynację pracy oko-ręka i przede wszystkim dobrze się bawiły. 

       

    •  

      STOP HEJTOWI

      Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach „Stop hejtowi”. Mieli okazję posłuchać wystąpienia aktywistki internetowej Mai Staśko, prawnika Marcina Kruszewskiego (autora bloga „Prawo Marcina”) oraz psycholog Katarzyny Olobrym-Księżak.

      Prelegenci podzielili się z uczniami osobistymi historiami hejtu oraz  poinformowali jakie konsekwencje prawne mogą spotkać hejtera. Przekazana została wiedza dotycząca sposobów wspierania osoby poszkodowanej oraz miejsc, gdzie może szukać pomocy.

       

      Kolaż z trzech zdjęć przedstawiających prowadzących warsztaty.